Ще в 431 році до нашої ери Гіппократ стверджував, що «ліки повинні стати їжею, а їжа ліками». Учені, очевидно, погодилися з ним і створили Біологічно активні добавки (БАДи).
Нам з вами очевидно, що сучасна людина віддалилася від природи настільки, що найчастіше й не дуже розуміє, що таке природа. Але ж споконвічно людина була створена таким чином, що повноцінно функціонувати могла лише у симбіозі із природою, споживаючи з їжею повний спектр натуральних продуктів, що включали в себе необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, мікроелементів, вітамінів і калорій. Поживність добового раціону наших предків була, як мінімум удвічі вище нашої, але й витрачали вони енергію в значно більшому обсязі завдяки фізичній праці. Наш спосіб життя й харчування такий, що фізична активність стала набагато меншою, а обсяг і, особливо, поживність їжі значно зменшилися. При цьому ми недоодержуємо з їжею багатьох необхідних нам речовин. Коли вперше вчені звернули на це увагу – з’явилися вітаміни. Згодом прийшло розуміння, що заповнити нестачу багатьох речовин, не збільшуючи при цьому поживність їжі, можна тільки використовуючи спеціальні препарати – біологічно активні добавки.
Що таке БАД?
БАД – біологічно активні харчові добавки – комплекс біологічно активних речовин, які одержують із мінеральної, рослинної або тваринної сировини. БАДи призначені для вживання одночасно з їжею або введення до складу харчових продуктів. Біодобавки можуть випускатися в таблетках, капсулах і розчинах. Важливо враховувати, що БАДи не є ліками й вводяться в харчовий раціон тільки з метою регуляції функцій організму в рамках фізіологічних норм.
Усі БАДи ділять на нутрицевтики й парафармацевтики
Нутрицевтики – харчові добавки у вигляді додаткових джерел вітамінів, мікроелементів і макроелементів, амінокислот, білків, жирів, вуглеводів і деяких інших речовин, які необхідні для нашої життєдіяльності. Нутрицевтики створені для оптимізації харчування здорової людини, ліквідації дефіциту харчових речовин, а щодо також хворої людини, то - задовільнити її потреби у харчових речовинах.
Парафармацевтики – від латинського «пара» (поруч) і "фармацевтики" (лікарські засоби) – це харчові добавки, які здатні регулювати деякі процеси в нашому організмі й застосовуються з метою профілактики певних хвороб або допоміжної терапії в комплексі з ліками. На відміну від нутрицевтиків парафармацевтики набагато ближче до ліків, адже більшість компонентів, що містяться в парафармацевтиках, використовуються в складі лікарських засобів. Але в парафармацевтиках, ці речовини, не перевищують терапевтичну дозу, тому при прийманні парафармацевтиків не повинні виникати побічні реакції.
Для чого потрібні БАДи?
Ні для кого не секрет, що багато факторів навколишнього світу здатні впливати на наш організм. От, наприклад, уживання кави й чаю зменшує здатність організму накопичувати вітаміни, мінерали й мікроелементи. Викурювання лише однієї сигарети в добу знижує кількість вітаміну С на 30-100 мг. Уживання алкоголю негативно впливає на засвоєння вітамінів і мінералів. Саме у таких ситуаціях можуть надати свою допомогу біодобавки. Звичайно, відразу до сигарет БАДи не викликають і відмовитися від чарочки за святковим столом теж не змусять, зате допомагають поповнити нестачу вітамінів, які ми недоотримуємо з їжею.
Зараз випускають біологічно активні добавки до їжі, полівітамінні й вітамінно-мінеральні комплекси, які, як стверджують їх виробники, просто необхідні школярам, студентам, вагітним жінкам, людям похилого віку, а також людям, що піддаються підвищеному нервово-психічному й фізичному навантаженню. БАДи можуть застосовуватися з метою профілактики захворювань. Також вони допомагають реабілітуватися після важкого курсу лікування. Справжня біодобавка покликана допомогти нам у лікуванні, зміцнити здоров’я, підвищити якість життя.
Кілька десятиліть існування у світі харчових добавок привели до розуміння того, що найбільш ефективним і прогресивним напрямком буде випуск добавок не з одним-двома головними компонентами, а створення комплексних систем, розрахованих на вирішення конкретних проблем. У такі комплекси входять, як правило, вітаміни, мікроелементи, екстракти трав, амінокислоти та інше.
Хочемо підкреслити, що вирішити застарілу проблему сильного випадання волосся тільки за допомогою харчових добавок не можна. Однак можна починати застосовувати такі добавки в початковій стадії випадання волосся. Крім того, без застосування спеціалізованих добавок, вітамінів і мікроелементів відновити загублені волосся буде вкрай важко. Тому, незважаючи на те, що харчові добавки й не є лікарськими препаратами, вони можуть бути рекомендовані для комплексного лікування проблем волосся або шкіри голови.
Коли і як приймати добавки
Кращий час для прийому добавок - відразу після їжі, при цьому бажано розподілити прийом добової дози вітамінів рівномірно протягом дня. Виділення травних соків після їжі полегшує розчинення і засвоєння добавок організмом. Оскільки водорозчинні вітаміни можуть виводитися з сечею, краще приймати їх тричі в день (після їжі): це дозволить підтримувати найвищий рівень вмісту вітамінів в організмі протягом всього дня. Якщо ж Ви хочете приймати всю дозу вітамінів за один раз, краще всього це робити після найситнішої їжі для забезпечення максимального результату. Найбільшу користь приносить регулярний прийом добавок, в цьому випадку Ваш організм буде забезпечений постійним притоком живильних речовин.
Вітаміни і мінерали рекомендується приймати разом, оскільки засвоєння однієї речовини часто залежить від присутності іншої. Так, вітамін С покращує засвоєння заліза; кальцій сприяє засвоєнню вітаміну D, а цинк - вітаміну А.
Намагайтесь пити більше очищеної дехлорованої води протягом
всього дня (по 1.5 - 2 стакани), саме вода переносить поживні речовини в кисень
до всіх частин тіла через кровоносну і лімфатичну системи. Вода абсолютно
необхідна для засвоєння будь-якого вітаміну і мінералу.